Søfartsstyrelsen
Commentor har overtaget vedligehold og support af Søfartsstyrelsens it-applikationer, som bl.a. består af Microsoft Dynamics CRM, Microsoft SharePoint og en række .net-applikationer. Overtagelsen sker som et led i optimeringen af Søfartsstyrelsens it-setup, hvor styrelsen er gået fra at benytte én enkelt leverandør over mod en flerleverandørstrategi. Det betyder, at der nu er tre leverandører, der parallelt dækker it-området for styrelsen.
Yderligere kunne vi i slutningen af 2017 med glæde fortælle, at vi indgik samarbejde med Søfartsstyrelsen om udviklingen af appen ”Min Søfart”. En mobilapplikation som skal gøre livet lettere for de søfarende ved til dels, at kunne håndtere søfartsbeviser samt være i stand til at dokumentere fartstid.
Vi er nu et par måneder inde i samarbejdet og har sat Søfartsstyrelsen stævne for at få et indblik i, hvorfor valget faldt på Commentor som samarbejdspartner, og hvordan de har oplevet processen frem til nu.
Om Søfartsstyrelsen
Søfartsstyrelsen er en statslig myndighed under Erhvervsministeriet. De varetager bl.a. opgaver som skibstilsyn, udstedelse af diverse maritime certifikater og beviser, farvandsafmærkning samt sejladsinformation og farvandsadvarsler. Søfartsstyrelsen betjener både danske og udenlandske skibe og søfarende i de danske farvande, og arbejder ud fra en ambition om, at det skal være nemt at drive maritim virksomhed og let at være søfarende i Danmark.
Commentor er blevet valgt til at være ansvarlig for Application Management Service (AMS). Aftalen indebærer, at Commentor er ansvarlig for overordnet styring, koordinering og kvalitetssikring af de forskellige leverandørers arbejde.
Én af de store opgaver Commentor har udført i forbindelse med Application Management Service-aftalen, har været at lave nye udviklings- og testmiljøer i Azure. Commentor har flyttet udviklings– og testmiljøerne til Cloud for at opnå en øget agilitet og omstillingsparathed, ligesom turn-around tid er blevet forbedret. Servere hos Statens IT benyttes også fremover til staging og produktion.
AMS-aftalen indebærer også en større oprydningsopgave i Søfartsstyrelsens legacy, samt deployment og release management af nye opgaver. Oprydningen bringer Søfartsstyrelsens setup tættere på standard og kvaliteten er blevet væsentligt bedre.
Sådan har vi hjulpet Søfartsstyrelsen med Application Management Service
- AMS-aftalen indebærer kvalitetssikring, styring og koordinering af de valgte leverandørers opgaveudførsel.
- Udviklings- og testmiljøer er flyttet til Azure, hvilket har medført øget agilitet, omstillingsparathed og forbedret turn-around tid.
- Kildekode til og dokumentation af alle systemer er hjemtaget til styrelsens egen Azure DevOps
- Gennemgribende oprydning af legacy, betyder væsentlig højere kvalitet i styrelsens setup, og derigennem en øget leverancesikkerhed, der gør at it kan følge med forretningens ønsker og behov.
- Systemerne er blevet bragt tættere på standard, men der er stadig taget højde for de ønskede tilpasninger, der skal være. Det har bl.a. givet større gennemskuelighed og transparens samt mindsket omkostningerne til vedligehold og opdateringer.
Søfartsstyrelsen udtaler
”Commentor er gode til at sætte tingene i system og holde sig orienteret i forhold til om tingene forløber planmæssigt. Det er vigtigt for os som offentlig myndighed, at vi kan konkurrenceudsætte og få den bedste leverandør til at løse opgaverne. Det kan vi med vores nye flerleverandørstrategi, og Commentor har været rigtig gode til, at håndtere den koordinationsopgave de via AMS-aftalen er ansvarlige for. Vi har en god dialog og der er tænkt hele vejen rundt i løsningerne. Ligesom der er en tydelig og god struktur i opgavehåndteringen. Det gør, at vi føler os trygge”.
Anette Dybdal Fenger, Kontorchef, Data og Forretningsudvikling, Søfartsstyrelsen
”Det skal være let at være søfarende i Danmark. Vi har gennem flere år arbejdet med at digitalisere vores løsninger, men hidtil er det mest kommet rederierne til gode,” fortæller Anette Dybdal Fenger, der er Kontorchef i Data- og forretningsudvikling hos Søfartsstyrelsen. Hun fortsætter: ”Nu vil vi gerne lave noget tilsvarende for de søfarende, og ”Min Søfart” vil bidrage til at gøre det lettere at være søfarende i Danmark. Alle har i dag en mobiltelefon på sig. Fremover kan søfarende også få adgang til deres essentielle arbejdsdokumenter via mobilen når og hvor det passer dem”.
John Westerdahl, der er Projektleder i Data- og forretningsudvikling i Søfartsstyrelsen, fortæller videre: ”Erhvervsministeriet har en vision omkring digitalisering, og vi har allerede fået udviklet apps til andre behov, men både danske og udenlandske søfarende udgør et stort segment af vores kunder. Derfor vil vi også gerne tilgodese dem.”
Fra leverandør til samarbejds- og sparringspartner
Opgaven om udvikling af appen har Commentor vundet i et udbud over to andre aktører, og når spørgsmålet kommer omkring, hvorfor valget faldt på Commentor, så er der ingen tøven: ”Commentor har fra starten haft en tydelig forståelse, ikke bare for vores behov, men også for dem, der i sidste ende skal bruge appen. Commentor scorede højt på både dynamik, evne til at omstille sig, og så er de gode til at inspirere. Forstået på den måde, at vi i Commentor har en leverandør, der er proaktiv og kommer med input og forslag til forbedringer, når de oplever, at noget ikke udføres hensigtsmæssigt. Jeg har tillid både til dem, der leder processen, og til de specialister, der er involveret. For os er Commentor blevet en samarbejds- og sparringspartner. De er ikke blot en leverandør,” fortæller John Westerdahl.
Anette Dybdal Fenger supplerer: ”Helt konkret valgte vi også at bruge Commentor, fordi de opfyldte vores krav ift. kvalitet og pris. Et afgørende kriterie var kvalitet, som vægtede 60 procent i vores valg af partner, og 40 procent var pris. Commentor lå meget stærkt på begge parametre og scorede højest af de tre, der var med i udbuddet”.
John Westerdahl nævner også, at lækkerhed og brugervenlighed var parametre, der spillede ind. ”Appen skal være nyttig, give værdi og se godt ud. Det er også et kriterie, Commentor har forstået og formår at opfylde”, udtaler han, og fortsætter: ”Selve processen frem til nu har også blot bekræftet vores valg. Commentors agile tilgang har gjort, at vi kom hurtigt fra start og bygger på i steps efterhånden, som processen skrider frem. Det giver os tryghed”.
Søfarende får stor indflydelse på appens udvikling fremadrettet
Ser man frem i tiden, så forestiller Søfartsstyrelsen sig også, at det vil være naturligt, at appen videreudvikles og bliver endnu mere intelligent efterhånden, som verden udvikler sig og efterspørgslen opstår. ”Vi modtager løbende feedback fra vores kunder, her de søfarende, og forventer, at vi vil bruge den respons og de input, vi modtager til at bygge videre på appen, så den kan afhjælpe nogle behov, der måtte være eller komme”, forklarer John Westerdahl.
Om “Min Søfart”
”Min Søfart” er en brugervenlig og intuitiv mobilapplikation under udvikling. Den er en del af et fælles digitalt univers, der skal bidrage til, at det bliver nemmere at være søfarende i de danske farvande. Søfartsstyrelsen forventer, at appen vil gøre en stor forskel for de søfarende, da den vil give dem adgang til både deres søfartsdokumenter -og beviser samt give mulighed for at registrere fartstid. Begge dele noget der via appen vil blive tilgængeligt 24/7 og som kan tilgås både online og offline fra såvel iOS som Android.
Kontakt
Commentor rådgiver, udvikler og vedligeholder forretningskritisk software og it-systemer for Danmarks største private og offentlige aktører. Vi specialudvikler it-løsninger designet til at tackle præcis den problemstilling, vores kunder står overfor.
Som uafhængig leverandør anbefaler vi altid den mest passende teknologi til det konkrete formål. Vi har løsningens komplette levetid in mente, og vi følger op med service – også efter udviklingsfasen.
Udvalgte cases
Vi udvikler software og it-løsninger designet og optimeret til at tackle præcis den problemstilling, vores kunder står overfor. Vi har mange års erfaring med Application Management Service, integration på enterprise-niveau, og som uafhængig leverandør anbefaler vi altid de mest passende teknologi til det konkrete formål. Vi følger altid op med service – også efter udviklingsfasen.
Herunder vises et par udvalgte cases.
SKI-leverandør
Commentor er tildelt rammeaftale for SKI 02.18 IT-løsninger, Staten og Kommunernes Indkøbsservice.
Statens Administration
Effektivisering og bedre service til 160 statslige kunder gennem brugervenlig kundeportal
Københavns kommune
Xamarin App udvikling og best practices i Development process, DevOps og Azure